Tuesday, February 17, 2009

Frugal Eating, Dinner Post

One of my ways to save money is by eating frugally, yet healthy at the same time. I will post and share some of my recipes as I have time and see fit to share with all of you. I'll try to put costs next to this as well as servings if I can to give you an idea of what to expect. I also am submitting this to Erin Chase's blog at $5 Dinners to her Mr. Linky Challenge in hopes that she'll post my recipe.

One of my favorite frugal recipes was shared with me by a dear friend, she doesn't blog so I can't link her. I've tweaked it up and adjusted to be even more frugal so I'll share my recipe. I'm making this for today so it gave me the idea to do this as a segment of my blog.

Hamburger Stew

* 1 lb of ground beef browned - I paid $2.30/lb
* 1 small bag of frozen mixed veggies (you can also use cut up fresh veggies if you wish, I just use whatever it is I have whatever kinds of veggies it doesn't matter) - I paid 99 cents on sale for Kroger's Value Brand
* Half head of cabbage (red or green, I prefer red but will use whichever is cheaper) - I paid 99 cents for 1 head of cabbage at Aldis making for this recipe's portion approximately 50 cents
* 3-4 cups beef stock - Free if you make your own, which I do from scraps and bones
* 1 cup chicken (or poultry stock) - Free if you make your own, which I do from scraps and bones
* 1 can of tomato paste - I paid 49 cents on sale
* Pepper to taste - should cost cents on the dollar for sake of this recipe we'll say 5 cents (I'll get better at estimating seasoning costs as time goes on)

-Brown and drain ground beef
-Chop any veggies that need chopping and either chop or shred cabbage
-Combine all ingredients into the crock pot
-Cook on low for 8-10 hours

*Serve with homemade biscuits, these can be made even cheaper with completely homemade but I use a cheap version of Bisquick. For a batch of biscuits it costs me less than a dollar, we'll say it costs me $1.00 (again I'll calculate this and get better at it).

Servings: 10

Total cost of this recipe including biscuits: $5.33
Cost per serving: $0.53
This will last my daughter and me about 4 meals so cost for my family per meal: $1.33

1 comment: